← Tüm Haberler

Decathlon Haziran Ayı İtibari ile Ürünlerinin %100’ünde RFID Etiket Kullanımına Geçiyor.

Decathlon Haziran Ayı İtibari ile Ürünlerinin %100’ünde RFID Etiket Kullanımına Geçiyor.

20 Mart 2018’de La Revue du Digital yayınlandı.

2018 yıl sonuna kadar Decathlon, mağazalarındaki tüm ürünlerine RFID etiketi uygulamış olacak.

Decathlon, her perakendecinin hayali olan “mağazadaki tüm ürünlerin RFID etiketlenmiş olması sürecini” kendi içinde tamamlamak üzeredir. Decathlon RFID programının sorumlusu ve Grup Lideri “Hervé d’Halluin” tarafından yapılan açıklamaya göre, süreç haziran ayı itibari ile tamamlanacak ve yılsonuna kadar da bitmiş olacaktır.

Hervé d’Halluin, “Projede ikinci aşamaya gelindi. Yıl bitmeden haziran ayı gibi bütün Decathlon ürünlerine RFID etiketleri uygulanacaktır. Uygulama sadece Decathlon’un kendi ürünlerine değil, Nike ve Adidas gibi diğer marka ürünlere de yapılacaktır” açıklamasında bulunmuştur. Projeden sorumlu grup lideri, 12 Mart tarihindeki Commerce Council organizasyonunda, bugünün dünyasında 15 milyar RFID etiketli ürünün olduğunu bildirmiştir.

RFID Sayesinde “Tüm Ürünlere Hızlı Erişim”

Stok yönetimini en iyi şekilde yapıyor olmasının yanı sıra, RFID etiket uygulaması mağaza içi ürün hareketini de hızlandırmıştır. Decathlon’da, en dikkat çekici olan, ürünün hızlı bulunup tespit edilmesidir. Satın alınan tüm ürünleri tek seferde ayrı ayrı belirlemek için sadece ürünleri belirlenen bölgeye yerleştirmek yeterlidir.

Decathlon’un amacı dijital dünyaya yakın fiziksel bir dünyaya sahip olmaktır. Mağazada bilgiye ulaşmak paradoksal olarak daha zordur. Çünkü bilgiler çok küçük etiketlerde yer almaktadır. İnternette ise iki ürüne ait veriyi karşılaştırmak çok daha basittir.

“Bağlantılı raflara teşekkür ederiz. İki veya üç ayakkabıyı aynı anda rafa koyabiliyoruz ve entegre edilmiş ekran aracılığı ile karşılaştırma yapıp hangi ayakkabının kullanım için daha uygun olduğuna karar verebiliyoruz. Kısacası internetin gücünü mağazalarda bulabiliyoruz”

Stok yönetiminin ötesinde, mağazalarda RFID ile bağlantılı birçok farklı çözüm de olacak. Soyunma odalarında, denenen ürünün bedeninin veya modelinin değiştirilebileceği entegre ekranlar bulunacak. Benzer olarak, mağazada olmayan bir ürün için ürün kataloglarına veya internet stoklarına erişilebilecek terminaller olacak.

Satış Temsilcileri ile Yeni Etkileşimler

Ödeme sürecinde kazanılan süre, müşteri ile daha fazla iletişime geçmek için kullanılacaktır. Örneğin; müşteriye aradığı ürünü bulup bulamadıkları sorulabilecek. Aynı şekilde ürünün bedeni ve modelini bulmaya yarayan soyunma odalarındaki terminaller için de geçerli olacağından, ekran aracılığı ile satış danışmanından destek istenebilecek.

Hervé d’Halluin yaptığı açıklamada “RFID etiketinin ve altyapının çok maliyetli olmadığını bildirdi ve şu şekilde devam etti “Mağazadaki diğer ekranlar veya ödeme noktası sistemleri ile karşılaştırıldığında, RFID maliyetleri çok az daha yukarıda ve barkod sistemi şu an ek destek olarak kullanılıyor ancak kendimize 3,4 yıl içinde çip’in barkodsuz olarak ürüne doğrudan uygulanabilirliğini sormaya başladık.”

Decathlon RFID Etiketine Bir Örnek

Decathlon RFID projesi, gerçek stok ve IT stokları arasındaki uyuşmazlık sebebi ile 2014 yılında hayata geçti. IT stok seviyesi mağaza envanterine göre %70’te kalıyordu. “Bunun sebebi çoğu zaman ödeme noktasındaki hatalardan kaynaklanıyordu” diye açıklıyor Hervé d’Halluin. Örneğin hem XL hem de L beden tişört olmasına rağmen L beden tişört 2 defa okutulursa sistem tek seferde iki hata vermiş olmakta ve bu sıkıntının günden güne artması da satışlara olumsuz etki yapmaktadır.

Stok daima olmalı

“Decathlon olarak ‘ Stok ya olmalı ya olmalı ‘ diyoruz. Başka seçeneğimiz yok. Stok daima olmalı. Mağazalarda, depolarda, fabrikalarda stokların olduğuna dair bizi bilgilendirecek güvenilir bir teknolojiye ihtiyacımız var.”  Stok adetlerinin doğruluğu aynı zamanda sezonluk ürünlerin stok fazlası olmasının da önüne geçiyor. Hervé d’Halluin “Bu şekilde stokları her bölge, mağaza ve satıcı özelinde, belirli adetlerde tutarak ciromuzu belirleyici bir şekilde arttırabiliyoruz. Bu da 1 numaralı avantajımızdır” diyor.

Orjinal makaleyi aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.larevuedudigital.com/decathlon-atteindra-100-de-produits-etiquetes-rfid-en-juin/