← Tüm Haberler

JBC, “Kasa Noktalarındaki İşlem Süreçlerini” RFID Uygulamaları ile Bir Adım Daha İleriye Taşımıştır.

Belçika’nın en büyük giyim perakende zincirlerinden biri olan JBC, tedarik zinciri yönetimi için Checkpoint ile RFID çalışmalarına başlamıştır.

JBC, 2013 yılında, kasadaki ödeme süreçlerini hızlandırarak hem müşteri deneyimlerini hem de personelinin işini kolaylaştıracak bir teknoloji arayışı içine girmiştir. 144 mağazasının ikisinde uygulamaya başladığı pilot çalışmadan yüksek verim alınınca da çözüm olarak RFID’yi seçmiştir.

JBC’nin lojistik müdürü Fred Tielens, kasalardaki bekleme süresini düşürdüğü için RFID’ye teşekkür ettiklerini iletmiştir. Kullandıkları bu yeni teknoloji ile ürün başına bekleme süresinin 10 saniyeye düşürülmüş olduğunu ve sistemin tüm ürünleri aynı anda taraması sebebi ile personelin fiyat etiketlerini teker teker bulmak zorunda kalmadığını ifade etmiştir.

JBC, zamandan tasarruf yapmak istemesinin sonucu olarak, RFID kullanımını tüm mağazaları ve dağıtım merkezlerine yayma kararı almıştır. 2014 yılı sonu itibari ile de, Checkpoint ile birlikte dünya çapındaki tüm üreticilerine, ürünlerine RFID etiketlerinin üretim aşamasında dikilmesi için eğitimler vermiştir. Bu başlangıç süreci, projenin başarılı olması, ürünün tedarik zinciri boyunca sorunsuz hareket etmesi ve hata payının düşürülmesi için önemli bir adım olmuştur.

JBC, 2015 yılının başında, tedarik zinciri süreçlerini daha da geliştirmek ve depolarına girip çıkan ürünleri kontrol etmek için dağıtım merkezlerine RFID tünellerini kurdurtmuştur. Tüneller aynı zamanda üreticilerin ürünleri doğru şekilde uygulayıp uygulamadığının kontrolü için de kullanılmıştır.

Fred Tielens; tüneller sayesinde ilk sevkiyatlarda üreticiden dağıtım merkezlerine gelen ürünlerin beklenildiği gibi olmadığını gördüklerini, bazı imalatçılarının yanlış ürünlere yanlış etiketleri uyguladığını fark ettiklerini ve hızlıca aksiyon alarak ürünler rafa çıkmadan doğru etiketleri uygulattıklarını bildirmiştir.

JBC, RFID ile depolarındaki çalışma şeklini tamamen değiştirmiştir. Daha önce, uzun süren sayım süreçlerinden geçtikten sonra sevk edilebilen ürünler, RFID kullanımı sonrası hızlı bir şekilde hem sayılıp hem etiketlenmeye başlanmıştır. Bu da mağazaların ihtiyaç taleplerinin hızlıca karşılanmasına katkı sağlamıştır.   

Checkpoint’in konusunda uzman proje müdürleri, 2015 yılında, önce üreticilere ve dağıtım merkezi çalışanlarına, sonrasında bölge müdürlerine ve en son olarak da mağaza çalışanlarına eğitimler ve seminerler vererek tüm RFID kullanıcılarının hızlı ve doğru şekilde bilgilendirilmesini sağlamışlardır.

Fred Tialens, Personellerinin eski sisteme dönmeyi istemediklerini,  kasa noktalarındaki iş yükünün azalması sebebi ile müşterilere daha fazla zaman ayırabildiklerini ilettiklerini bildirmiştir.

JBC’de tamamlanan son RFID süreci stok yönetim sürecidir. Üretim aşamasından mağazaya kadar ürünün nerede olduğunu takip edebildikleri için stok yönetiminde çok iyi bir noktaya ulaşmışlardır.